הקשר בין השנה ה-1 להתפתחות

האם השנה הראשונה לחייו של התינוק, היא באמת החשובה ביותר להתפתחותו בעתיד?

הורים בדרך כלל מאמינים, שהתפתחות התינוק הינו תהליך טבעי ושבסופו של דבר התינוק יעבור את כל השלבים ההתפתחותיים הנחוצים, בזמן ובקצב שלו. סברה נוספת שרווחת מאוד בקרב הורים, שכל התינוקות הולכים בסוף, אז מה זה משנה מה הם עברו  בדרך ובאיזה דרך הם עשו זאת. הנחה/סברה זו אינה נכונה! ישנם תינוקות רבים המדלגים על שלבים התפתחותיים כמו למשל: זחילה, ישיבה וכו', נכון שבשלב מסויים בעתיד, הם יעמדו וילכו אבל במידה והם לא עברו את כל השלבים, העמידה וההליכה שלהם תיהיה לא איכותית ועלולה להשפיע מאוד למשל על:
• היציבה שלהם. על האופן שהם יושבים, עומדים או הולכים. בחלק מהמקרים, יציבה לא נכונה יכולה להוביל לעקמת.
• מערכת שיווי משקל לא מפותחת שגורמת לתינוק/ילד ליפול כל הזמן. מה שעלול להוביל לדימוי וביטחון העצמי נמוך.
חשוב שהתינוק ישהה מספיק זמן בכל שלב ושלב בהתפתחות שלו, כדי שיוכל לשכלל את תנועותיו וכדי לפתח את יכולות הלמידה שלו, בהווה ובעתיד.

אני רואה את נושא ההתפתחות בשנה הראשונה, דומה לשני דברים מהחיים שלנו כבוגרים:
1. כאשר בונים בניין, הדבר החשוב ביותר בבניין הוא היסודות. אם הקבלן בנה את הבניין ולא השקיע בבניית היסודות, יש סיכוי גדול שבמשך השנים יהיו כל מיני תופעות שישפיעו על הבניין לרעה (כמו למשל סדקים, רטיבות, תזוזה, קריסה ועוד) ולא יהיה ניתן לעשות משהו משמעותי, שימנע את חזרת הבעיות בעתיד.
2. כאשר ילד/בחור הולך לבית הספר/אוניברסיטה, כל כיתה זו שנה שלמה שבמהלכה הוא לומד המון דברים חדשים ושונים מהשנה הקודמת, שחשובים למי ולמה שהוא יהיה בעתיד כאדם בוגר.

כך גם התינוק בשנתו הראשונה לחייו, לומד ונחשף לדברים רבים, רוכש מיומנויות חדשות רבות, אשר מאפשרות לו  (ויאפשרו לו בעתיד) לפתח מיומנויות הקשורות להתפתחות התקינה שלו. לדוגמא:
1. הוא מסוגל עם הזמן, לשכב על הבטן לאורך זמן ולהרים ראש.
2. מפתח את מערכת שיווי משקל.
3. מתחיל לתקשר במלמול ולאחר מכן בהברות ובמילים.
4. מצליח להושיט את ידו ולאחוז בחפץ.
5. מצליח לעקוב אחר חפצים. בהתחלה עם העיניים ולאחר מכן עם הראש והגוף.
6. מצליח להגיע ממקום למקום, בזכות היכולת להתהפך, לזחול וללכת.
 
כאשר תינוק מגיח לעולם, הוא אינו מגיע עם ידע כלשהו, הוא בא עם היכולות המדהימות שלו ללמוד (תינוק/ילד הוא כמו ספוג, הוא סופג (לומד) הכל ומאוד מהר).
חשוב שהסביבה תיצור לו את התנאים האופטימאלים, כדי שבאמת הוא יוכל ללמוד.
ככל שהסביבה (הורים,משפחה, משפחתון, גן וכו'), תדע לספק לתינוק את צרכיו ותעניק לו סביבה תומכת ומאתגרת, כך התינוק יתפתח בצורה הטובה והמאורגנת ביותר. מה שישפר את יכולותיו המוטוריות ואת יכולות הלמידה שלו.

שנת החיים הראשונה של התינוק, הינה השנה החשובה ביותר ובזכותה (בזכות הלמידה שמתרחשת במהלכה) התינוק מגיע מוכן לשנה השנייה של חייו ומוכן גם להמשך דרכו בחיים.
למשל המיומנויות שילד זקוק, בכדי לתפקד, בצורה הקלה והטובה ביותר, הם:
1. מערך שרירי חזק, בכדי לטפס על דברים (סולם, כיסא, מיטה וכו').
2. מערכת שיווי משקל מפותחת, בכדי שיוכל לקפוץ, לדלג ולרוץ.
3. יציבה נכונה, בכדי שיוכל לשבת, לעמוד וללכת.
4. יכולות טובות של קשב וריכוז.
5. היכולת לפתור בעיות מכל הסוגים.
6. היכולת לפתח קשרים חברתיים רבים ולתקשר בצורה טובה עם הסביבה.

כל המיומנויות הללו ועוד רבות, מתפתחות רק במידה והתרחשה למידה טובה ומאורגנת בשנה הראשונה לחייו של התינוק ובמידה וההורים וסביבתו הקרובה, יצרו עבורו את הסביבה המתאימה להתפתחות.


לסיכום, אני רואה בשנת החיים הראשונה של התינוק, כשנה החשובה ביותר בחייו של האדם. השנה הראשונה משפיעה רבות על חייו ועל איך הוא יהיה כאדם בהמשך.